W związku z wieloma zapytaniami od naszych klientów dotyczących wyboru noża kuchennego, przygotowaliśmy ranking noży kuchennych, który jest równocześnie poradnikiem dla kupującego.
Ale nie martw się, wszystkie noże kuchenne które sprzedajemy są najlepszej jakości i zadowolą najlepszych szefów kuchni i sushi masterów. Nasz ranking noży kuchennych dotyczy Gyuto, czyli najbardziej popularnych i uniwersalnych noży szefa kuchni w stylu zachodnim i bazuje zarówno na wynikach sprzedaży, jak i własnych doświadczeniach i recenzjach od naszych klientów.

Ale zacznijmy od początku, czyli dlaczego japońskie noże kuchenne?
Noże japońskie są znane jako jedne z najlepszych noży kuchennych na świecie. Japończycy szczycą się swoim bogatym dziedzictwem kowalskim i dbałością o szczegóły. Japońskie noże są niewiarygodnie precyzyjne podczas krojenia i mogą wykonać najcieńsze cięcia, idealnie sprawdzają się przy krojeniu sushi i sahimi. W Japonii jest wiele typów zachodnich noży, takich jak gyuto (nóż szefa kuchni), sujihiki (nóż do krojenia) i yo-deba (zachodnia wersja deba). Japońskie noże mają zwykle cieńsze ostrza, a stal używana przez japońskich producentów jest o wiele twardsza od tych używanych w Europie. Jednak to co jest najważniejsze z punktu widzenia użytkownika to, że pozostaną one dłużej ostre i będzie je łatwiej naostrzyć od ich europejskich odpowiedników.

Dla większości użytkowników Gyuto, czyli nóż Szefa Kuchni jest praktycznie jedynym nożem potrzebnym w kuchni i stanowiącym absolutne minimum każdego zestawu noży kuchennych. Nóż szefa kuchni jest nożem uniwersalnym i wszechstronnym, nadaje się zarówno do krojenia mięsa, plastrowania jak i szatkowania warzyw. Jeśli nóż szefa kuchni ma klasyczną, japońską rękojeść, nazywamy go Wa-Gyuto. Długość ostrza to przeważnie 18-24 cm, ale najbardziej popularnym i uniwersalnym rozmiarem jest 21 cm. Poniżej znajdziesz 5 rekomendacji najlepszych naszym zdaniem noży szefa kuchni, ale jeśli wciąż masz wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z nami - z chęcią pomożemy w wyborze noża kuchennego.

Takahisa Damascus Octagon Wa-Gyuto 210 mm

japoński nóż szefa kuchni takahisa damascus

Naszym absolutnym faworytem i numerem 1 w tym rankingu jest Takahisa Damascus Octagon Wa-Gyuto 210 mm. Jest to piękny japoński nóż kuchenny z tradycyjną japońską rękojeścią z drewna mahoniowego, która jest niesamowicie wygodna i praktyczna w użytkowaniu. Ten nóż jest zarówno piękny jak i praktyczny, ostrze jest wykonane z 17-sto warstwowej stali damasceńskiej a rdzeń z renomowanej stali VG-10. Dodatkowo, ostrze jest młotkowane i wykończone tradycyjną techniką „Tsuchime”. Twardość tego ostrza to 61+/-1 HRC. Jeżeli cenisz funkcjonalność i estetykę to jest to najlepszy wybór.

Tojiro DP3HQ Gyuto 210 mm

Nóż szefa kuchni Tojiro DP 3 HQ 21 cm
Kolejnym nożem w naszym rankingu noży kuchennych jest Tojiro DP3HQ Gyuto 210 mm. Prawda jest taka, że uwielbiam ten nóż i od niego zaczęła się moja przygoda z japońskimi nożami 10 lat temu. Ze względu na idealny stosunek jakości do ceny, Tojiro DP3HQ jest jedną z bardziej popularnych linii noży w naszym sklepie. Ostrze tego noża jest trójwarstwowe i również w tym nożu rdzeń został wykonany z kultowej stali VG-10 a hartowanie jest na poziomie 60+/-1 HRC. Nóż ten polecamy zarówno szefom kuchni jak i domowym kucharzom.

Misono Molybdenum Gyuto 210 mm
nóż szefa kuchni marki misono 21 cm

Misono Molybdenum Gyuto 210 mm to piękny smukły nóż szefa kuchni, który został dodatkowo ręcznie wykończony. Jeśli przejrzymy inne serie od Misono, to seria Molybdenum jest chyba najbardziej rozsądnym wyborem, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Nóż ten ma nieco bardziej delikatną rękojeść i bardziej „agresywne ostrze”. Jest zdecydowanie najlżejszy ze wszystkich noży w naszym rankingu. Ostrze jest wykonane z wysokowęglowej stali nierdzewnej zahartowanej do 58+/-1 HRC a rękojeść z drewna pakka. Piękny, ręcznie wykończony nóż kuchenny.

Takahisa Damascus Gyuto 210 mm

nóż kuchenny ze stali damasceńskiej Takahisa Damascus 21 cm
Takahisa Damascus Gyuto 210 mm, niemal bliźniaczy nóż naszego lidera rankingu w wersji z rękojeścią oktagonalną. To, co odróżnia te noże to rodzaj rękojeści - w tym nożu kuchennym rękojeść jest w stylu zachodnim, wykonana z drewna mahoniowego. Ten nóż kuchenny jest równie piękny co funkcjonalny, ostrze wykute z 17-sto warstwowej stali damasceńskiej a rdzeń to stal VG-10. Pięknie wykończone i młotkowane ostrze tradycyjną techniką „Tsuchime” ma niepowtarzalny charakter. Twardość tego ostrza to 61+/-1 HRC. Idealny wybór.

Global-G Gyuto 20cm

global-g 20 cm nóż szefa kuchni na prezent
Nasz ranking noży kuchennych zamyka Global-G Gyuto 20 cm. Te nietypowe noże kuchenne ze stalową rękojeścią zdobywają coraz więcej zwolenników. Metalowa rękojeść jest bardzo przyjemna w użytkowaniu i łatwa w utrzymaniu czystości. Ostrze zostało wykonane ze stali CROMOVA 18 i zahartowane do twardości 57+/-1, jest to idealny balans między ostrością i elastycznością.