Noże specjalistyczne to narzędzia nieodzowne w każdej kuchni. Obowiązkowe w profesjonalnych restauracjach, znajdą zastosowanie również w domach osób amatorsko przyrządzających różnego rodzaju potrawy. W sprzedaży dostępnych jest wiele typów noży specjalistycznych. Do czego służą poszczególne modele, które zasługują na uwagę oraz jak prawidłowo ich używać?
Noże specjalistyczne – co to takiego?
Noże specjalistyczne to narzędzia dedykowane do wykonywania określonych zadań. Są one maksymalnie dopracowane, dzięki czemu perfekcyjnie sprawdzają się podczas realizacji wybranych czynności. Będą różnić się między innymi typem rękojeści, która może zostać stworzona z różnego rodzaju materiału i cechować się odmiennym kształtem. Dzięki temu osoba nimi operująca zyska możliwość pewnego chwytu podczas pracy. Kolejnym aspektem wyróżniającym poszczególne odmiany noży specjalistycznych jest głownia. Ostrze może posiadać różny profil oraz być wykonane z jednego spośród wielu typów stali – każdej o innych parametrach. W konsekwencji doskonale spisuje się ono w sytuacji, do której zostało zaprojektowane – umożliwiając łatwe wykonanie precyzyjnych cięć.
Rodzaje noży specjalistycznych
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje noży specjalistycznych. Pod względem zastosowania można podzielić je na:
- Noże szefa kuchni o szerokim, lekko profilowanym ostrzu i dużej ostrości,
- Noże wielozadaniowe i uniwersalne – niezwykle poręczne, o węższym ostrzu,
- Noże do chleba – z klingą zakończoną ząbkami,
- Noże do warzyw – o zróżnicowanej wielkości i precyzyjnym ostrzu,
- Noże do sushi o długiej, wąskiej klindze i jednostronnym ostrzu,
- Noże do oprawiania ryb o wydłużonej, elastycznej klindze,
- Noże do trybowania o wąskim i giętkim ostrzu,
- Noże do plastrowania/sashimi o wyjątkowej ostrości i nasadzie ułatwiającej docisk.
Kiedy używać noży specjalistycznych?
Noże specjalistyczne przydadzą się podczas codziennego przyrządzania posiłków dla najbliższych osób czy gości w restauracji. Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny Nóż Szefa Kuchni będzie idealnym wyborem dla najbardziej wymagających użytkowników, umożliwiając krojenie, siekanie i szatkowanie różnego rodzaju produktów. Z jego pomocą można kroić mięsa, warzywa i owoce, szatkować zioła, plastrować wędliny czy filetować ryby.
Kolejną wartą uwagi propozycją są noże wielozadaniowe i uniwersalne o różnych rozmiarach, niezastąpione w każdej kuchni. Będą odpowiednie do obierania i krojenia warzyw i owoców, jak również porcjowania mięs i wędlin. Nieodzownym elementem wyposażenia są noże do chleba. Dzięki dopracowanej budowie precyzyjnie kroją chrupiącą skórkę, nie szarpiąc jej i nie zgniatając wnętrza pieczywa.
W kuchni nie powinno zabraknąć noży do warzyw, dedykowanych do obierania i krojenia. Pierwszy z wymienionych typów umożliwi obranie twardych i miękkich jarzyn, pozwalając na precyzyjnie usunięcie cienkiej warstwy skórki. Drugie natomiast znajdą zastosowanie podczas krojenia w kostkę i paski oraz wydrążania różnego rodzaju jarzyn – sprawdzając się podczas przygotowywania dań warzywnych czy zup.
Jeżeli zdarza Ci się przyrządzać potrawy kuchni japońskiej, przydatnym narzędziem będą noże do sushi. To wyjątkowo precyzyjne narzędzia, stworzone z myślą o filetowaniu ryb, plastrowaniu czy szykowaniu rybnego carpaccio. Podczas pracy możesz wykorzystać także noże do oprawiania ryb, dedykowane do ich krojenia, filetowania czy zdejmowania skóry.
Podczas przygotowywania dań mięsnych warto natomiast sięgnąć po noże do trybowania. Są one zaprojektowane z myślą o precyzyjnym cięciu włóknistej struktury mięsa, bez szarpania jego krawędzi. Umożliwiają bezproblemowe oddzielenie mięsa od kości i oczyszczanie go z błon.
Omawiając noże specjalistyczne, nie sposób nie wspomnieć o modelach przeznaczonych do plastrowania i przygotowywania sashimi. Są one dedykowane do krojenia surowego mięsa i ryb oraz pieczeni z drobiu, wieprzowiny czy wołowiny. Pozwalają odcinać kawałki jednym płynnym ruchem, umożliwiając zachowanie ich optymalnej konsystencji i estetycznego wyglądu.
Jak używać noży specjalistycznych?
Jak prawidłowo posługiwać się nożami specjalistycznymi? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar narzędzia. W przypadku popularnego Noża Szefa Kuchni, profesjonalni kucharze zazwyczaj preferują modele o długości głowni ponad 20 cm, a amatorzy gotujący w domowym zaciszu – od 16 do 20 cm. Zależnie od rodzaju noża specjalistycznego, jaki planujesz zakupić – długość jego ostrza dopasuj do typu produktów, jakie zamierzasz kroić lub obierać.
Ważnym aspektem jest prawidłowa technika obsługi noży specjalistycznych. Powinna ona być dostosowana do rodzaju noża, jakim aktualnie się posługujesz. Używając Noża Szefa Kuchni, należy wykonywać nim ruch wahadłowy w linii prostej, w górę i w dół wzdłuż palców trzymających warzywo czy mięso. Korzystając natomiast z noża do sashimi, wykonuj gładkie cięcie jednym długim ruchem od podstawy do czubka. Pamiętaj, że każdy rodzaj dania wymaga innej techniki krojenia. Noży należy jednak zawsze używać zgodnie z ich przeznaczeniem – wyłącznie do obierania, siekania czy porcjowania produktów, do których są dedykowane.
Prócz prawidłowego doboru modelu i techniki obsługi noży specjalistycznych, należy wspomnieć o ich właściwej konserwacji. Niezbędne jest ręczne umycie narzędzia zaraz po użyciu oraz staranne osuszenie. Najlepiej przechowywać je w specjalnym bloku bądź na listwie magnetycznej. Nie wolno także doprowadzać do poważnego zniszczenia ostrza, przystępując do ostrzenia już w chwili, gdy będzie ono delikatnie stępione. Stosując się do powyższych zasad zyskasz pewność, że ulubione noże specjalistyczne będą służyć Ci przez długi czas.
W każdej kuchni powinno znaleźć się przynajmniej kilka specjalistycznych noży. Posługując się modelami o konkretnym przeznaczeniu znacznie łatwiej przygotujesz wybrane potrawy, krojąc mięso i warzywa czy siekając zioła. Dzięki temu gotowanie ulubionych potraw będzie szybsze i mniej męczące, a końcowy efekt zachwyci zarówno Ciebie, jak i osoby zasiadające przy stole.