W Japonii kształtowanie roślin w ogrodzie jest sztuką. Japońskie ogrody to harmonijny krajobraz inspirowany naturą. Przestrzenie te tworzą idealne warunki do odpoczynku i obcowania z przyrodą. Nic więc dziwnego, że japońskie narzędzia ogrodnicze charakteryzuje tak wysoka jakość i kunszt wykonania. Produkty tego typu są zdecydowanie solidniejsze i bardziej estetyczne niż narzędzia wykorzystywane do uprawiania europejskiej sztuki ogrodniczej. Jednocześnie, pomimo swojego specjalistycznego charakteru, okazują się bardzo uniwersalne. Japońskie narzędzia ogrodnicze warto docenić nie tylko za jakość i wygląd, ale też za wygodę użytkowania.
Dlaczego japońskie narzędzia ogrodnicze są wyjątkowe?
Narzędzia ogrodnicze japońskich marek to niezwykłe połączenie historii japońskiego ogrodnictwa, kunsztu pracy japońskich rzemieślników i kowali oraz adaptacji japońskiej sztuki ogrodniczej na potrzeby europejskich ogrodów. Wśród akcesoriów tego typu znajdują się zarówno narzędzia do tradycyjnych, podstawowych prac w ogrodzie, jak i narzędzia dedykowane pielęgnacji roślin typowych dla japońskich ogrodów. Chodzi przede wszystkim o uniwersalne piły do przycinania i przerzedzania drzewek i krzewów, a także o nożyce i sekatory do ich efektownego kształtowania. To, czym wyróżniają się japońskie narzędzia ogrodnicze to między innymi: piękne, staranne wykonanie, zgodne z tradycją, praktyczna budowa, ergonomiczne ukształtowanie i wygoda użytkowania, zastosowanie wysokiej jakości materiałów, w tym głownie stali węglowej, ostrej, twardej i nieskomplikowanej w pielęgnacji.
Chociaż za japońskie narzędzia ogrodowe trzeba nieco więcej zapłacić, to inwestycja w solidne i trwałe akcesoria ogrodowe bardzo się opłaca. Narzędzia wysokiej jakości, które są praktyczne i proste w konserwacji stanowią idealny wybór zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych ogrodników.
Z czego produkuje się japońskie narzędzia ogrodnicze?
Japońskie narzędzia ogrodowe produkowane są najczęściej z japońskiej stali węglowej oraz nielakierowanych drewnianych trzonków. Japońska stal jest twarda i ostra, ale ze względu na wysoką zawartość węgla bardziej krucha i podatna na rdzewienie, dlatego narzędziami japońskimi trzeba posługiwać się umiejętnie i odpowiednio je traktować. Piły japońskie wyposażane w drewniane, niemalowane trzonki mają natomiast naturalne właściwości antypoślizgowe. Dobrze leżą w dłoni, są stabilne, nie ślizgają się i dają użytkownikowi większe poczucie kontroli. To, w połączeniu z ostrą krawędzią tnącą sprawia, że cięcie gałęzi czy łodyg stanowi czystą przyjemność. Na uwagę zasługują również sekatory i nożyce japońskie, zaprojektowane z myślą o kształtowaniu kwiatów i efektownych drzewek bonsai. Takie akcesoria, za sprawą tradycyjnego sposobu kucia metalu, są ostre i wytrzymałe, a dzięki temu mogą służyć ogrodnikowi przez wiele lat.
Jak dbać o japońskie narzędzia ogrodnicze?
Wybierając doskonałej jakości, ostre narzędzia ogrodowe, warto pamiętać o podstawowych zasadach ich prawidłowego użytkowania i pielęgnacji. Nożyczkami czy piłami japońskimi nie można ciąć metalu, plastiku, kamieni czy twardego drewna, na przykład w miejscu sęków. Poza tym, posługując się japońskimi ostrzami, nie wolno wykręcać ich ani nadmiernie uciskać. Gałęzie należy ciąć wzdłuż, a nie w poprzek włókien, mając na uwadze, że japońskie narzędzia dedykowane są delikatniejszym drzewom i krzewom. Akcesoria ogrodowe warto regularnie czyścić z żywic, soków i wszelkich nalotów. Po umyciu, ostrza powinny zostać osuszone i zabezpieczone olejem za pomocą ściereczki. Trzeba także regularnie ostrzyć je co kilka tygodni lub w momencie, kiedy zauważalnie stracą swoja ostrość.
Sprawdź także typy i rodzaje noży japońskich:
Noże Masamoto Noże Masashi Yamamoto Noże Masahiro Noże Masutani Sujihiki Kiritsuke Petty/Pairing Honesuki Nóż do Trybowania Nóż do Chleba Nóż do Plastrowania/Sashimi Nóż do Oprawiania Ryb Noże do sushi Nóż Szefa Kuchni Nóż do Warzyw