Sashimi to oryginalny przysmak z ryb, który pochodzi z Japonii. Jego miłośników można jednak spotkać na całym świecie – także w Polsce. Potrawa ta zapewnia wyjątkowe doznania smakowe, a zarazem cieszy oczy swoim intrygującym wyglądem, sprawiając, że jej spożywanie staje się prawdziwą ceremonią. Aby przygotować perfekcyjne sashimi, należy najpierw poznać typowe rodzaje cięć, które stosuje się do stworzenia tego dania. Jak wykorzystać nóż Yanagiba do przyszykowania bezbłędnych kawałków ryby?
Sashimi – popularny przysmak kuchni japońskiej
Czym właściwie jest sashimi? To danie złożone z surowego mięsa – najczęściej ryb, owoców morza, wołowiny lub koniny. Dosłowne tłumaczenie jego nazwy oznacza „przebite ciało” i odnosi się do sposobu przygotowania i serwowania potrawy. Sashimi czasami bywa mylone z sushi. Tymczasem są tą dwa odmienne posiłki. Pierwsze z nich serwowane jest jako danie główne, zazwyczaj w towarzystwie ryżu oraz zupy miso, podczas gdy drugie stanowi smaczną przekąskę, którą można spożywać o dowolnej porze dnia. Aby przygotować sashimi, należy wyposażyć się w nóż umożliwiający dokonywanie precyzyjnych cięć. Doskonałym wyborem będzie tu Yanagiba, czyli obowiązkowy element wyposażenia każdego sushi mastera.
Nóż Yanagiba – najlepsze narzędzie do sashimi
Yanagiba to nóż często wykorzystywany do przygotowywania sushi i sashimi. Posiada ostro zakończone i niezwykle cienkie ostrze, umożliwiające wykonanie wyjątkowo cienkich plastrów z ryb i mięsa. Yanagiba to podstawowe narzędzie, jakie musisz posiadać chcąc przygotowywać dania kuchni japońskiej. Jest odpowiednie zarówno dla profesjonalnych kucharzy, jak również amatorów, którzy dopiero próbują swoich sił w przyrządzaniu potraw w surowej ryby.
Sashimi – najczęściej wykorzystywane rodzaje cięcia
Aby przygotować idealne sashimi, musisz pokroić ryby, owoce morza lub mięso na małe kawałki o odpowiedniej wielkości. Zależnie od rodzaju wykorzystanego produktu, wyróżniamy kilka rodzajów cięć:
hira-zukuri, czyli cięcie prostokątne. To najpopularniejszy sposób stosowany do większości sashimi, który pozwala na przygotowanie kawałków o grubości ok 10 mm, przypominających kształtem domino.
uzu-zukuri, czyli cięcie cienkie. Jest ono używane do niektórych ryb – leszczy, fląder czy witlinek. Wykorzystując nóż Yanagiba, stworzysz kawałki o długości około 2 cm i grubości jedynie 2 mm.
kaku-zukuri, czyli cięcie kwadratowe, pozwalające na wykonanie kawałków mięsa lub ryby o wielkości 2×2 cm.
ito-zukuri, czyli cięcie bardzo cienkie. Jest ono dedykowane w szczególności do ryb z gatunku belona oraz kałamarnic, polegając na przyszykowaniu za pomocą noża Yanagiba płatków o grubości mniejszej niż 2 mm.
Jak przygotować perfekcyjne sashimi?
Przygotowując sashimi, możesz wykorzystać ryby łatwo dostępne w Polsce, takie jak łosoś czy tuńczyk. Przystępując do przyrządzania potrawy, na samym początku obierz rybę ze skóry i usuń nieapetycznie wyglądające fragmenty. Następnie za pomocą noża Yanagiba wytnij filety, które pokroisz na plastry o wybranych wymiarach i grubości. Czasami w sprzedaży możesz znaleźć także gotową polędwicę z łososia, która pozwoli Ci na szybsze i mniej pracochłonne przygotowanie sashimi. Wróćmy jednak do dzielenia produktu na odpowiednie kawałki. Cięcie pod kątem około 45 stopni pozwoli uwidocznić paski na rybie, które staną się dodatkową dekoracją dania. Jeśli umiesz pokroić łososia lub tuńczyka w cieniutkie płatki, możesz następnie uformować je w kształt kwiatu. Grubsze plastry ułóż natomiast na talerzyku w taki sam sposób, jak w przypadku wędliny lub pasztetu.
Jak podawać sashimi?
Jak w Japonii serwowane jest sashimi? Po pokrojeniu mięsa i ryb na odpowiednie kawałki, są one układane w misterny sposób na talerzu. Dekoruje się je białą rzodkwią podzieloną na podłużne pasy oraz liśćmi shiso. Dozwolone jest zastosowanie dodatku sosu sojowego lub wasabi, a także wspomnianego wcześniej ryżu lub zupy miso, umieszczonych w osobnych naczyniach. Zaleca się, aby sashimi podawać przed daniami o wyrazistym smaku. Dzięki temu jego aromat nie ulegnie zaburzeniu, umożliwiając delektowanie się tą wyjątkową potrawą.
Sashimi to danie nieco mniej znane niż sushi – a zarazem równie godne uwagi. Trafi w gust osób o wyrafinowanych kubkach smakowych, które lubią potrawy z surowych ryb i mięsa bądź dopiero chcą ich spróbować. Aby przygotować sashimi, wystarczy kilka składników i odpowiednio ostry nóż, taki jak Yanagiba. Jeśli posiadasz je w swoim domu, już tylko kilka kroków dzieli Cię od spróbowania przysmaku japońskiej kuchni, który zachwyci nie tylko Ciebie, ale również gości zaproszonych na tak wyjątkowy obiad.