Jeśli rozważasz zakup nowego noża i zastanawiasz się nad nożem ceramicznym to w poniższym wpisie przybliżymy Ci temat noży ceramicznych i co musisz o nich wiedzieć przed zakupem.
Podstawowe pytanie to czy nóż ceramiczny jest dobrym wyborem dla Ciebie. Jeśli szukasz uniwersalnego noża do większości prac kuchennych, to powinieneś szukać innego noża, najprawdopodobniej będzie to nóż szefa kuchni ze stali wysokowęglowej. Jeżeli jednak chciałbyś powiększyć lub uzupełnić swój zestaw noży kuchennych o nóż, który ma całkowicie odporne na korozję ostrze i jest łatwy w utrzymaniu, to kuchenny nóż ceramiczny może okazać się idealnym wyborem. Poniżej kilka faktów o nożach ceramicznych.
Ostrza noży są wykonane z prawdziwej ceramiki
Jednakże nie jest to taka sama ceramika jakiej się używa przy produkcji kubków czy talerzy. Najbardziej popularną ceramiką służącą do wyrobu noży jest dwutlenek cyrkonu (ZrO2), charakteryzujący się bardzo dużą twardością, obojętny chemicznie i nie wchodzący w reakcję z krojoną żywnością. Noże ceramiczne mogą być także zrobione z węglika cyrkonu (ZrC), który jest materiałem bardziej szlachetnym i lepiej sprawdza się jako materiał ostrzy noży.
Noże ceramiczne są bardzo lekkie
Waga to pierwsze, na co zwrócisz uwagę, gdy weźmiesz nóż ceramiczny do ręki. Są one średnio około połowę lżejsze od ich stalowych odpowiedników. Dzięki niskiej wadze, nożami ceramicznymi pracuje się dość przyjemnie, odczujesz to jeśli masz do poszatkowania bardzo dużo warzyw.
Z jednej strony twardość ostrzy noży ceramicznych to ich ogromny atut – dzięki temu długo trzymają ostrość – ale z drugiej strony są podatne na wyszczerbienia i pęknięcia. Aby uniknąć ewentualnych wyszczerbień nie powinieneś nimi kroić twardych lub mrożonych produktów, unikaj także szklanych czy marmurowych desek do krojenia. Przewagą także jest niezbyt częste ostrzenie noży.
Nie zastępują noża szefa kuchni
Nóż ceramiczny nigdy nie zastąpi noża szefa kuchni, nie są tak uniwersalne i wszechstronne jak ich odpowiedniki ze stali. Jednak, jeśli kroisz dużo warzyw czy owoców nie musisz się o nic martwić i nóż ceramiczny jest zdecydowanie dla Ciebie.
Gdy używasz noża ceramicznego, cięcia wykonuj bez wkładania zbędnej siły i nie wyginaj ostrza na boki, gdyż możesz go uszkodzić. Bardzo ważne, aby nie kroić nożami ceramicznymi twardych produktów jak mrożonki czy mięso z kośćmi. Noże ceramiczne powinny być przechowywane w oryginalnym etui lub bloku na noże tak, żeby nie „obijały” się z innymi sprzętami w szufladzie. Zasada dla każdego rodzaju noża kuchennego to bezwzględny zakaz mycia noża w zmywarce.
Różnica między nożami ceramicznymi a nożami stalowymi
Jak już wiemy, noże ceramiczne są dużo twardsze niż noże stalowe i dzięki temu dłużej trzymają ostrość. Jak ostrzyć nóż ceramiczny? Jeśli będziesz musiał naostrzyć nóż ceramiczny najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z profesjonalnej usługi lub nabyć specjalną ostrzałkę do noży ceramicznych.Pamiętajmy także, że ostrzenie noży ceramicznych nie jest wymagane z taką częstotliwością co zwykłych noży ze stali. Jednak czym ostrzyć noże ceramiczne? Najlepiej używać do tego specjalnych ostrzałek, wtedy nasze noże kuchenne z ceramiki będą nam służyć bardzo długo.
Ceramika użyta przy produkcji noży jest całkowicie obojętna chemicznie, nie ma zapachu, nie odbarwia się, nie rdzewieje oraz nie wchodzi w reakcje z żywnością.
Noże ceramiczne mają także właściwości bakteriobójcze, co może być istotne przy wyborze noża dla osób obsesyjnie dbających o czystość. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, noże ceramiczne są lżejsze od noży stalowych i nie będziemy musieli wkładać tyle wysiłku w krojenie i szatkowanie.
Niestety, noże ceramiczne nie są do wszystkiego i twardszych produktów nie powinniśmy nimi kroić – do tego służą noże stalowe. Noże ceramiczne, tak samo jak noże stalowe są dostępne na rynku w różnych rozmiarach i typach ostrzy, a wybór zależy od Twoich potrzeb i preferencji kulinarnych. Nie ma noża idealnego „do wszystkiego”, noże ceramiczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się ciekawy wygląd noża, niska waga, właściwości nierdzewne noża i to, że bardzo długo pozostają ostre.